Petr Fiala cseh miniszterelnök a cseh nagykövetek háromnapos tanácskozásának mondott beszédet, amelyben kitért a visegrádi együttműködésre (V4) is.
A magyar állam jóléti kiadásokra, a gazdasági funkciók betöltésére, valamint a saját működtetésére (közszolgáltatások fenntartása) költ a legtöbbet arányaiban, és az elmúlt időszakban nagyon érdekes trendek bontakoztak ki - derül ki a Portfolio vizsgálódásaiból. A közkiadások alakulása azok után került a figyelem középpontjába, hogy egy kedd éjszaka megjelent határozatában a kormány meghirdette az állami költések felülvizsgálatát, amit az Európai Bizottságnak tett ígéretében az egészségügy, a lakástámogatások, a családtámogatások és adókedvezmények terén kezd meg. Nagyon érdekes, hogy az elmúlt 10 évben pont nem ezek a típusú kiadások fúvódtak fel, és elemzésünkben arra is kitérünk, hogy a magyar állam hogyan költi el másképp a beérkező költségvetési bevételeket, mint a többi visegrádi ország.
Egyetértettek a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) kormányfői az ukrajnai háborút érintő alapvető kérdésekben, abban, hogy Ukrajna területi egységét meg kell őrizni, az ott dúló háborút minél hamarabb be kell fejezni, s hogy Oroszország nem jelenthet veszélyt Európára - állapította meg a négy miniszterelnök egybehangzóan a kassai találkozó után tartott közös sajtótájékoztatón csütörtökön. Eduard Heger szlovák kormányfő segítséget kért hivatali partnereitől az országában körvonalazódó egészségügyi válság kezelésére, miután a pozsonyi kormánynak továbbra sem sikerült végső megegyezésre jutnia a béremelési követelésekkel előálló orvosi szakszervezetekkel, és több mint kétezer orvos adta be felmondását.
A visegrádi négyek kormányzói csúcstalálkozóján, Kassán beszélt nemrég Orbán Viktor, a kormányfő többek között elmondta, hogy minden akadály elhárult az Európai Bizottság és Magyarország között, ami a megállapodást eddig hátráltatta. Orbán hangsúlyozta továbbá, hogy a visegrádi négyeknek szerinte továbbra is van jövője, illetve hogy Magyarország támogatja Ukrajnát pénzügyileg, de azt nem támogatja, hogy az Európai Unió eladósítsa magát.
Nyilvánvaló, hogy elsősorban az ukrajnai háború kérdésében eltér egymástól Magyarország és a Visegrádi Csoport (V4) másik három országának (Csehország, Lengyelország, Szlovákia) véleménye - jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök csütörtökön reggel Prágában, mielőtt Kassára utazott a V4 kormányfőinek találkozójára.
Új, a nézetbeli eltéréseket is figyelembe vevő együttműködési módot lehetne kidolgozni a visegrádi csoportban (V4) és a lengyel-magyar kapcsolatokban ott, ahol az országainkat értékek és érdekek kötik össze - jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök egy vasárnap megjelent interjúrészletben.
Magyarország és Lengyelország útjai szétváltak – jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök pénteken, egy lengyel faluban tett látogatása folyamán újságírói kérdésre válaszolva. Lengyelország kormányfője szerint Orbán Viktornak nincs igaza abban, hogy Lengyelország részt venne az ukrajnai háborúban, a lengyelek csak segítenek az ukránoknak szuverenitásuk megvédésében - számolt be a Polsat News.
Az orosz-ukrán háborúnak nem lesz gyorsan vége, hiszen minden háború tárgyalással ér véget, és ezeknek egyelőre nyomát sem látjuk - mondta Szijjártó Péter a Magyar Nemzetnek adott interjújában. A külgazdasági és külügyminiszter a déli határra nehezedő migrációs nyomásról és a magyar-lengyel kapcsolatokról is beszélt a lapnak.
A geopolitikai témákban eltérés van Lengyelország és Magyarország között, a visegrádi csoporton belül viszont a tagországok ott fognak együttműködni, ahol konszenzus áll fenn - jelentette ki Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter csütörtökön a cseh hivatali partnerével közös sajtóértekezleten.
Eduard Heger szlovák miniszterelnök és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is kritizálta Magyarország ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontját a két ország kabinetének tegnapi közös ülése után. A két visegrádi állam vezetője felháborítónak nevezte, hogy Magyarország tiltakozik az Oroszországot célzó szankciók ellen - írta a brit BBC.
Lengyelország a következő hetekben valószínűleg felad minden kapcsolatot a magyar hatóságokkal, kivéve a nemzetközi testületeken belüli találkozókat – írta hétfőn a lengyel Dziennik Gazeta Prawna (DGP) napilap lengyel diplomaták jelzéseire hivatkozva. Közben a Rzeczpospolita arról írt, hogy feltehetően a magyar kormány orosz invázióval kapcsolatban tanúsított álláspontja miatt Jaroslaw Kacyznski, Lengyelország de facto vezetője (képünkön jobbra) adhatta ki azt az utasítást, hogy ne kerüljön a lengyel parlament alsóháza elé az a törvényjavaslat, ami egy műtárgynak a Magyarország számára történő átadását tenné lehetővé.
A V4-ek a 2021-2027-es fejlesztési ciklus operatív programjainak "jó részét" benyújtották az Európai Bizottságnak, a technikai-szakmai egyeztetések korrekten haladnak és „ha ezekbe a politika nem szól bele, jó esélyünk van arra, hogy egy-két hónapon belül a hétéves költségvetési időszakról szóló partnerségi megállapodás létrejöjjön" – jelezte egy mai budapesti sajtótájékoztatón Gulyás Gergely. A V4-ek fejlesztési minisztereivel közösen tartott sajtótájékoztatón a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, ennek elfogadása azért is fontos, mert a tagállamok többsége az előfinanszírozást választja, azaz kiírja a programokat, és majd a brüsszeli bevételek beérkezése után számol el a Bizottsággal.
A lengyel alkotmánybíróság múlt heti, az EU-ban nagy felhördülést kiváltó döntése, illetve a hétvégi csehországi választások után a Visegrádi Együttműködés két országában is kiszámíthatatlan politikai folyamatok indultak be, amelyek hatással lehetnek a V4-ek kooperációjára is. Csehországban valószínűleg új kormány alakul, amellyel vélhetően nehezebb lesz együttműködnie a magyar kormánynak, mint Andrej Babis kabinetjével, amely mellett Orbán Viktor is letette a garast. Ha pedig Lengyelország kilépne az EU-ból – amire egyelőre kicsi az esély, de vannak, akik már komoly eshetőségként beszélnek róla –, az valóban jelentős változásokat indíthatna el a visegrádi országok együttműködésében.
Az Európai Unió teljes támogatásáról és szolidaritásáról biztosította Csehországot, amiért cseh diplomáciai lépésekre válaszul Oroszország 16 cseh diplomatát és négy követségi alkalmazottat nyilvánított nemkívánatos személynek - közölte az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) kedden. Még ezt megelőzően hétfőn este a visegrádi négyek többi három országának, azaz Lengyelországnak, Szlovákiának és Magyarországnak a külügyminisztériumai szolidaritásukat fejezték ki a csehek felé az oroszokkal kapcsolatos lépéseik miatt – derült ki a lengyel külügyi tárca oldalán megjelent közleményből.
Magyar-lengyel katonai együttműködési megállapodást írtak alá a két ország védelmi minisztériumának képviselői kedden Budapesten. Benkő Tibor honvédelmi miniszter hivatalos látogatáson fogadta Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi minisztert és delegációját.
Egy anyagi támogatást célzó pénzügyi alap mellett kereskedelmi kedvezményeket, vízummentességet és a WTO-tagság támogatását is tartalmazza az a javaslatcsomag, amelyet a litván, a lengyel és a román vezető fog az e hét csütörtök-pénteki EU-csúcson a többi tagállamnak javasolni – fedte el a litván elnök hétfő reggel.
Kemény fellépést is ígért Maros Sefcovic.
A menekültüggyel kapcsolatos bírósági döntés miatt.
Nem véletlenszerűen sorsolják ki a regisztrálók között a pénzt, hanem előre megnézik, kiből lenne jó szóvivő.
Nagyon sok félrevezető próbálkozást láttak, fel is léptek ellenük - mondta.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz-ukrán háború végkimenetele is múlhat az amerikai szavazókon.
A Tesla-főnök korábban demokrata szavazó volt.
A vártnál gyászosabb GDP-adat a forintot is megütötte.